Wałbrzych uczcił swoją patronkę

piątek, 16-09-2022 | dodał: xp

Główne uroczystości patronalne Wałbrzycha odbyły się 15 września w kościele kolegiackim pw. Aniołów Stróżów.

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, który w homilii przypomniał moment ustanowienia Matki Bożej patronką górniczego miasta.

- Dnia 3 maja 2010 roku, w tej czcigodnej świątyni, na wniosek Rady  Miasta Wałbrzycha, za aprobatą i przyzwoleniem Stolicy Apostolskiej, uroczyście ogłosiliśmy Matkę Bożą Bolesną patronką Wałbrzycha - mówił biskup senior.

Po Mszy św. razem ze zgromadzonym duchowieństwem i wiernymi przeszedł w procesji z figurą Matki Bożej Bolesnej do niewielkiego sanktuarium jej poświęconemu w centrum miasta.

Tego dnia wprowadził również w urząd kanonika kapituły kolegiackiej ks. Czesława Studennego, a ks. Dariusza Danilewicza i ks. Jacka Biernackiego awansował z grona kanoników honorowych do gremialnych.